31st Annual East Bay Invitational Judo Tournament

September 17, 2017

El Cerrito High School

540 Ashbury Ave

El Cerrito, CA 94530

For directions, check Mapquest

Schedule

Official's Meeting - 9:30am

Tournament Start Time - 10:00am

Contestants

See registered contestants.

Download Entry Form

Download the form.

Entry Fees

Onsite Entry Fee - $60

Online Registration Fee (Until Sept 13) - $40

Early Registration Fee (Until Sept 6) - $30

Online Registration

Online registration will be available from August 1 through September 13!

You are Here:EBJI >> News >> East Bay Judo Institute Members shine at 2004 Senior Nationals

East Bay Judo Institute Members shine at 2004 Senior Nationals

04-30-2004
For immediate release: SPORTS
The following are the results for the 2004 USA Judo National Championships
held at the Jenny Craig Pavilion, University of San Diego, San Diego,
California. Over 300 athletes from all over the United States competed
in the event which is the final event before selection of athletes for
the Olympic Team Trials. The event was hosted by California State Judo,
Inc. and the San Diego International Sports Council.

Special Awards:
Most Inspirational: Crystal Brown and Aaron Kunihiro
Best Technique; Chuck Jefferson and Sayaka Matsumoto
Outstanding Competitor: Ronda Rousey and Taylor Takata

Contestant’s Name, Hometown, State Code, Club Name

Olympic Weight Class Categories:

DIVISION: Women 44 kg
1. Meagan Higgins, Livermore, CA, Amador Judo Team
2. Janette Rodriguez, North Lauderdale, FL, Ki It Su Sai
3. Brenna Clark, Hercules, CA, Okubo/Apoa judo club
4. Juli Yamanaka, Oceanside, CA, San-shi

DIVISION: Women 48 kg
1. Stephanie Hata, El Cerrito, CA, East Bay Judo Instit
2. Christina Pro, Jefferson Hills, PA, South Hills Judo Clu
3. Nicki Schultheis, Gurnee, IL, Gurnee Judo Club
3. Crystal Brown, Colorado Springs, CO, OTC
5. Diana Capocasa, Dallas, TX, Becerra Judo Club
5. Franchesca Durand, North Lauderdale, FL, Ki It Su Sai

DIVISION: Women 52 kg
1. Sayaka Matsumoto, El Cerrito, CA, NYAC/EBJI
2. Gina Franzese, Scotia, NY, Jason Morris Judo Cl
3. Jessie Hagerty, Colorado Springs, CO, OTC
3. Julie VanHelder, Colorado Springs, CO, OTC
5. Becky Cobb-Genereux, Davie, FL, National Sport Judo
5. Enid Rivera, , PUR, UPR

DIVISION: Women 57 kg
1. Carrie Chandler, Scotia, NY, Jason Morris Judo Cl
2. Katherine Ensler, Norman, OK, Sooner Judo Club, No
3. Marti Malloy, Oak Harbor, WA, NAS Whidbey
3. Valerie Gotay, Temecula, CA, Judo america
5. Elizabeth Burns, Scotia, NY, Jason Morris Judo Cl
5. Kayla Harrison, Middletown, OH, Renshudan

DIVISION: Women 63 kg
1. Ronda Rousey, Santa Monica, CA, Venice/ Pedro’s
2. Grace Jividen, Littleton, CO, OTC
3. Heidi Bartkowski, Storrs, CA, San Jose State
3. Ashlie Martini, Chicago, IL, Tohkon
5. Gina Mattia, Utica, NY, Judo America
5. Telitha Ellis, Westfield, NJ, Cranford Judo

DIVISION: Women 70 kg
1. Celita Schutz, New York, NY, Kokushi Dojo
2. Jaclyn Feuerschwenger, Linden, NJ, Judo Karate Center
3. Katie Mocco, Scotia, NY, Jason Morris Judo Cl
3. Bethany Ogzewalla, Colorado Springs, CO, OTC
5. Jennifer Tutass, El Cerrito, CA, Cunningham’s Judo Cl
5. Kathleen Sell, Oshkosh, WI, Welcome Mat

DIVISION: Women 78 kg
1. Lisa Uemura, La Jolla, CA, Salinas Judo Club
2. Molly O’Rourke, El Cerrito, CA, East Bay Judo Instit
3. Nicole Kubes, Fort Worth, TX, Fort Worth Judo Club
3. Asma Sharif, Downey, CA, West Covina Judo
5. Nina Cutro-Kelly, Albany, NY, Judo America
5. Loretta Edwards, Columbus, OH, Renshuden

DIVISION: Women +78 kg
1. Jennifer Conte, Saratoga, NY, Jason Morris Judo Cl
2. Garlyne Celestin, Brooklyn, NY, Starett Judo Club
3. Heidi Moore, Englewood, CO, University of Denver
3. Toni Marie Geiger, Dumont, NJ, Tech Judo
5. Barbara Porter, Twin Falls, ID, Twin FallsCSI
5. Eva Smith, Fall River, MA, Taki-Gawa

DIVISION: Women Intern’l Exhibition
1. Leyen Zulueta, Miami, FL, FIU
2. Nina Cutro-Kelly, Albany, NY, Judo America
3. Marina Shafir, Albany, NY, Judo America

DIVISION: Men 55 kg
1. Aaron Kunihiro, Covina, CA, San Gabriel Judo
2. Mickey Matsumoto, Torrance, CA, Gardena Judo Club
3. David Kaufman, Long Grove, IL, Cohens
3. Jeremy Liggett, Scotia, NY, Jason Morris Judo Cl
5. David Yoshida, Richardson, TX, Becerra Judo Club
5. Frank Sanchez, West Lovina, OH,

DIVISION: Men 60 kg
1. Taraje Williams-Murray, Bronx, NY, Jamie Towers
2. Kenny Hashimoto, Thornton, CO, Northglenn Judo Club
3. Grant Nakashima, Kent, WA, Budokan Dojo Seattle
3. Gerard Cadet, Brooklyn, NY, Starrett Judo Club
5. AJ Silverman, Scotia, NY, Jason Morris Judo Cl
5. Marcus Watada, New rochelle, NY, Westchester Judo

DIVISION: Men 66 kg
1. Taylor Takata, Honolulu, CO, OTC
2. Nate Torra, Scotia, NY, NYAC/JMJC
3. Dynell Pinder, Brooklyn, NY, Starrett Judo Club
3. Joshua O’Neil, Racine, WI, Cohens Judo
5. John Matsuoka, Daly City, CA, Cahill’s Judo Club
5. Scott Pak, Aiea, HI, Shobukan Judo Club

DIVISION: Men 73 kg
1. Chuck Jefferson, San Jose, CA, SJSU Judo
2. Orlando Fuentes, Hialeah, CO, OTC
3. Joseph Bencosme, San Jose, CA, San Jose State Unive
3. Garry St. Leger, Brooklyn, NY, Starrett Judo
5. Marcus Glass, Oakland, CA, Stanford
5. Travis Yamanaka, Apple Valley, MN, Midway Judo

DIVISION: Men 81 kg
1. Aaron Cohen, Buffalo grove, IL, NYAC/Cohen’s Judo Cl
2. David Ellis, Westfield, NJ, Cranford
3. Reno Reser, Monument, CO, OTC
3. Jake Flores, San Diego, CA, Sanshi
5. Harry St. Leger, Brooklyn, NY, Starrett Judo Club
5. Michael Pechina, San Bruno, CA, Cahill’s Judo Academ

DIVISION: Men 90 kg
1. Dariusz Mikolajczak, Brooklyn, NY, Starrett
2. Adler Volmar, Middletown, RI, Pedro’s Martial Arts
3. Joshua Peterson, Colorado Springs, CO, OTC
3. Richard Riley, Colorado Springs, CO, Timberline Judo Club
5. Victor Jean-Baptiste, Brockton, MA, Pedro’s
5. Roger Mazzella, Marlborough, MA, Mike’s Dojo

DIVISION: Men 100 kg
1. Theo Caracostas, Colorado Springs, CO, USOTC
2. Rhadi Ferguson, Washington DC, CO, OTC
3. Barry Friedberg, Brooklyn, NY, NYAC
3. Micah Bellamy, Colorado Springs, CO, OTC Judo Team
5. Michael Barnes, San Jose, CA, SJSU
5. Mark Fletcher, Atlanta, GA, Sanshi

DIVISION: Men +100 kg
1. Martin Boonzaayer, Hoffman Estates, IL, Cohen’s Judo
2. Kirk Hoffmann, Colorado Springs, CO, Olympic Training Cen
3. Anthony Turner, Palm Springs, FL, MDCC
3. Anatoliy Kenis, Holland, PA, Liberty Bell
5. Pablo Figueroa, Toa Baja, PUR, UPP Judo Club
5. Jonathan Leonhardt, San Jose, CA, San Jose State Unive

DIVISION: Men Intern’l Exhibition
1. Nobuhiro Imamaka, , ID, ISU
2. Tad Burgess, Norman, OK, US Stars
3. Maje Omagbaluwaje, Chicago, IL, Tohko Judo Academy
3. Rameau Sokoudjou, San Diego, CA, Judo America San Die
5. Timothy Harmeling, Babson Park, FL, GE Judo
5. Jasung Koo, Kawang Ju, CO, OTC

Leave us your comment