31st Annual East Bay Invitational Judo Tournament

September 17, 2017

El Cerrito High School

540 Ashbury Ave

El Cerrito, CA 94530

For directions, check Mapquest

Schedule

Official's Meeting - 9:30am

Tournament Start Time - 10:00am

Contestants

See registered contestants.

Download Entry Form

Download the form.

Entry Fees

Onsite Entry Fee - $60

Online Registration Fee (Until Sept 13) - $40

Early Registration Fee (Until Sept 6) - $30

Online Registration

Online registration will be available from August 1 through September 13!

You are Here:EBJI >> News >> EBJI members win at USJF Junior Nationals

EBJI members win at USJF Junior Nationals

From: John Miller
Sent: Sunday, July 07, 2004

Results
of the US Judo Federation Junior Nationals, held in Oahu, Hawaii last
weekend.

Source:
http://the.honoluluadvertiser.com/article/2004/Jul/05/sp/sp03a.html

Day
#1’s results

Male

(Name, club, hometown)

Bantam 1, 23 kg

1, Joshua Terao, Shobukan Judo Club, Honolulu. 2, Rocky Mori, Kamehaemeha
Judo Club, Honolulu. 3, Joshua Moon, Shobukan Judo Club, Honolulu.

Bantam 1, 27 kg

1, Chade Wong, Shobukan Judo Club, Honolulu. 2, Bryson Castro, Hawai’i
Tenri, Honolulu. 3, Trevor Allen, Shobukan Judo Club, Honolulu.

Bantam 1, 31 kg

1, Alexander Chung, San Mateo PAL, Belmont, Calif. 2, Kodi Medeiros, Hilo
Hongwanji, Hilo. 3, Kawika Kinimaka, Wailuku Hongwanji, Lahaina.

Bantam 1, 35 kg

1, Riley Zamora, Los Angeles Tenri, Monterey Park, Calif. 2, Kody Tamashiro,
Shobukan Judo Club, Honolulu. 3, Justin Moon, Emerald City Judo Club,
Redmond, Wash.

Bantam 1, +35 kg

1, Julio C. Vargas, Guerreros, La Puente, Calif. 2, Derek Nishimoto, Kaimuki
YMCA, Honolulu. 3, Shawn McCarthy, Moilili Judo Club, ‘Aiea.

Intermediate A, 26 kg

1, Kyle Klempher, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla. 2, Serge Bouyssou II, Mayo
Quanchi, Hope, RI. 3, Rico Lozano, Fresno, Calif.

Intermediate A, 30 kg

1, Royce Mori, Kamehameha, Honolulu. 2, John James Amis, Venice Judo Club,
Culver City, Calif. 3, Nahoakuwoo Salera, Shobukan Judo Club, Honolulu.

Intermediate A, 34 kg

1, Giovonte Ortiz, Gardena Judo Club, Gardena, Calif. 2, Jordan Ogata,
Leeward Judo Club, Mililani. 3, Logan Followell, Northglenn Judo Club,
Cheyenne, Wyo.

Intermediate A, 38 kg

1, Andrew Mitura, Mayo Quanchi, Coventry, R.I. 2, Shannen Apostadiro, Salt
Lake Judo Club, ‘Aiea. 3, Michael Assels, Becerra, Garland, Texas.

Intermediate A, 43 kg

1, Korin Medeiros, Hilo Hongwanji, Hilo. 2, Connor Dantzler, College Park,
Damascus, Md. 3, Charles Jaeger IV, Moilili Judo Club, ‘Aiea.

Intermediate A, +43 kg

1, Dane Paihi Pestano, Salt Lake, Waimanalo. 2, Stephen Neal, Becerra,
Heath, Texas. 3, Charles Matson, Hilo Hongwanji, Hilo.

Intermediate B, 28 kg

1, David Terao, Shobukan Judo Club, Honolulu. 2, Marcus Mitsui, Long Beach
Judo Dojo, Long Beach, Calif. 3, Sean Tachibana, Hawai’i Tenri, Honolulu.

Intermediate B, 31 kg

1, Brady LaFortune, Salt Lake, Kane’ohe. 2, Ren Hirokawa, Shobukan Judo
Club, Wahiawa. 3, Joshua Prado, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla.

Intermediate B, 34 kg

1, Jordan Ng, Salt Lake Judo Club, Waipahu. 2, Shayden Terukina, Salt Lake
Judo Club, ‘Ewa Beach. 3, Kyle Taketa, Gardena Judo Club, Torrance, Calif.

Intermediate B, 38 kg

1, Santiago Martinez, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla. 2, Anthony Kwon, Hodokan
Judo Club, Honolulu. 3, Matthew Eldridge, Ojukan Judo Club, Tigard, Ore.

Intermediate B, 42 kg

1, Marquis Stewart, Starrett Judo, Brooklyn, N.Y. 2, Orion Krauss, Anchorage
Dojo, Anchorage, Alaska. 3, Kamerson Schaumleffle, Ojukan Judo Club,
Beaverton, Ore.

Intermediate B, 48 kg

1, Patrick Sheehan, Hawai’i Tenri, Honolulu. 2, Dariel Porras, Kiit Su Sai,
Hialeah, Fla. 3, Ryan Barrett, Pearl City Hongwanji, Honolulu.

Intermediate B, 53 kg

1, Anthony Vasquez, Mojica Judo Club, Baldwin Park, Calif. 2, Christopher
Roman, Waka Mu Sha, Stone Mountain, Ga. 3, Shayden Apostadiro, Salt Lake
Judo Club, ‘Aiea.

Intermediate B, +53 kg

1, Kevin Duarte, Mojica Judo Club, Baldwin Park, Calif. 2, Kadiem Wheatle,
Starrett Judo, Brooklyn, N.Y. 3, Randy Ishitani, Hawai’i Tenri, Honolulu.

Juvenile B, 51 kg

1, Keani Nishigaya, Shobukan Judo Club, Honolulu. 2, Gabriel Espinosa,
Budokan, Hialeah, Fla. 3, Dan Nagata, Shobukan Judo Club, Honolulu.

Juvenile B, 55 kg

1, Patrick Eglinton, Hodokan Judo Club, Honolulu. 2, Aaron Kunihiro, San
Gabriel Judo Dojo, Covina, Calif. 3, Tyson Yamashita, Hilo Hongwanji, Hilo.

Juvenile B, 60 kg

1, Michael Fujiuchi, Hodokan Judo Club, Honolulu. 2, Dale
Hata, East Bay
Judo Institute, El Cerrito, Calif.
3, Jean-Pierre Durand, Kiit Su Sai,
Lauderdale, Fla.

Juvenile B, 66 kg

1, Michael Pfeiffer, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla. 2, Eric Katz, Cupertino
Judo, Cupertino, Calif. 3, Jean Ramirez, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla.

Juvenile B, 73 kg

1, Bobby Lee, Ki-Iesu-Sai, Hatfield, Pa. 2, Onick Bagdassarian, Hayastan,
Sun Valley, Calif. 3, Winston Wey, Cupertino Judo, Cupertino, Calif.

Juvenile B, 81 kg

1, Ryan Palmer, Sacramento Judo Club, Sacramento, Calif. 2, Stepan Ekizyan,
Hayastan, Burbank, Calif. 3, Jimmy Kim, Cahill Judo, Belmont, Calif.

Juvenile B, 90 kg

1, Jacob Larsen, Redwood Coast, Santa Rosa, Calif. 2, Trevor Hawk, Emmett,
Emmett, Idaho. 3, Michael Altmann, J&M Judo Club, Kenora, Ont.

Juvenile B, +90 kg

1, Tony Sangimino, Cahill Judo, Burlingame, Calif. 2, Justin Shiraki, Kona
Hongwanji, Kealakekua. 3, James Camacho, Fowler Judo Club, Hanford, Calif.

Female

Bantam 1, 23 kg

1, Emma Bollinger, New London County Judo, Uncasville, Conn. 2, Jayde
Katagihara, San Gabriel Judo Club, Arcadia, Calif. 3, Hailey Gonzales,
Barstow, Barstow, Calif.

Bantam 1, 27 kg

1, Hayley Ryburn, Becerra, Sachse, Texas. 2, Nicole Kuriki, South Bay Judo,
Torrance, Calif. 3, Alexandra Alving Trinh, West Clovis, Fresno, Calif.

Bantam 1, 31 kg

1, Jennifer Aceret, Venice Judo Club, Pearl City.

Bantam 1, 35 kg

1, Zoe Hernandez, Leeward, Pearl City. 2, Brandie Peltier, Shobukan Judo
Club, Kailua.

Bantam 1, +35 kg

1, Faith Ortiz, Guerreros, La Puente, Calif. 2, Aimee Shiraki, Kona
Hongwanji Judo Club, Kealakekua. 3, Alexandra Dean, Emerald City Judo Club,
Redmond, Wash.

Intermediate A, 26 kg

1, Katelyn Bouyssou, Mayo Quanchi, Hope, R.I. 2, Marissa Rogers, Kamehameha,
Honolulu. 3, Kinsey Louie, Okubo Judo Club, Sacramento, Calif.

Intermediate A, 30 kg

1, Adriana Pfeiffer, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla. 2, Bree Rapoza, Hawai’i
Tenri, Honolulu. 3, Quinn Nagatani, Sogoro Judo Club, Honolulu.

Intermediate A, 34 kg

1, Melinda Chow, Hawai’i Tenri, Honolulu. 2, Haukea Hokoana, Kalihi YMCA,
Honolulu. 3, Taylor Hayamoto, ‘Aiea Hongwanji, Waipahu.

Intermediate A, 38 kg

1, Kayla Mishima, Shobukan, Honolulu. 2, Tiara Kaye, ‘Aiea Hongwanji, Pearl
City. 3, Sophia Swain, San Jose Buddhist, San Jose, Calif.

Intermediate A, 43 kg

1, Miranda Imamura, Fresno Judo Club, Fresno, Calif. 2, Sydney Ibarra,
Wailuku Hongwanji, Kahului. 3, E’laishah Ramirez, YBA, Honolulu.

Intermediate A, +43 kg

1, Julia Afuso, Makiki Seidokan, Honolulu. 2, Brenda Vargas, Guerreros, La
Puente, Calif.

Intermediate B, 28 kg

1, Kiana Abellera, Sawtelle Judo, Los Angeles. 2, Cynthia Loayza, Palo Alto,
Mountain View, Calif. 3, Vanessa Mena, Heisei Judo, San Diego, Calif.

Intermediate B, 31 kg

1, Amelia Castillo, Mojica Judo, Simi Valley, Calif. 2, Katherine Lum,
Hawai’i Tenri, Waipahu. 3, Lauren Watanabe, Kaimuki YMCA, Honolulu.

Intermediate B, 34 kg

1, Jessica Aceret, Venice Judo Club, Los Angeles. 2, Lauren Alef, Santa Ynez
Judo Club, San Ynez, Calif. 3, Brittany Balanay, Shobukan, Honolulu.

Intermediate B, 38 kg

1, Marisa Fukunaga, Hawai’i Tenri, Honolulu. 2, Sunny J. Nohara, Leeward
Judo Club, Wahiawa. 3, Taylor Takei, San Gabriel Judo Club, Rosemead, Calif.

Intermediate B, 42 kg

1, Christina Chow, Hawai’i Tenri, Honolulu. 2, Jordan Kealoha, Hodokan Judo
Club, Honolulu. 3, Emily Takeshita, Long Beach Judo Club, Long Beach, Calif.

Intermediate B, 48 kg

1, Macy Yonamine, ‘Aiea Hongwanji, Pearl City. 2, Carrie Gonzales, Barstow,
Barstow, Calif. 3, Jordyn Dolin, Cohens Judo, Buffalo Grove, Ill.

Intermediate B, 53 kg

1, Keiko Estrada, Los Angeles Tenri, Downey, Calif. 2, Sueheidi Vargas,
Guerreros, La Puente, Calif. 3, Andrea Cabus, Harbor, Redondo Beach, Calif.

Intermediate B, +53 kg

1, Shaniqua Brown, Waka Mu Sha, Atlanta, Ga. 2, Ericka Logan, Los Angeles
Tenri, Alhambra, Calif. 3 Sarah Tsunawaki, Long Beach Judo Club, Lakewood,
Calif.

Juvenile B, 44 kg

1, Jeanette Rodriguez, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla. 2, Alicia Huang, Makiki
Seidokan Judo Club, Honolulu. 3, Elizabeth Chau, Northglenn Judo Club,
Broomfield, Colo.

Juvenile B, 48 kg

1, Francesca Durand, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla. 2, Wing Luk, Sam Mateo
PAL, San Mateo, Calif. 3, Diba Mani, Northglenn Judo Club, Denver, Colo.

Juvenile B, 52 kg

1, Danica Kamakana, Kamehameha Judo Club, Honolulu. 2, Gabrielle Baez, Kiit
Su Sai, Lauderdale, Fla. 3, Alicia Ikehara, Waiakea Judo Club, Keaau.

Juvenile B, 58 kg

1, Carleigh Hobson, Antelope Valley, Palmdale, Calif. 2, Whitney Louie,
Okubo Judo Club, Vacaville, Calif. 3, Debra Miranda, Guerreros, La Puente,
Calif.

Juvenile B, 63 kg

1, Diane Tu, Emerald City JudoCub, Bellevue, Wash. 2, Kara Takasaki, Leeward
Judo Club, ‘Aiea.

Juvenile B, 70 kg

1, Abbie Haire, Yellowhill Judo, Bryson City, N.C. 2, Amber Theis, Barstow,
Barstow, Calif. 3, Mgon Hutchinson, Ju Shin Kan, Colorado Springs, Colo.

Juvenile B, +70 kg

1, Kanoe Tani, Wadokan, Kane’ohe. 2, Jasmyn Siaki, Okubo Judo Club,
Vacaville, Calif.

Day One Individual Awards

Outstanding Competitor-Male: Oreiz Giovonte, Gardena Judo Club, Calif.
Female: Adriana Pfeiffer, Kiit Su Sai, Fla.

Fighting Spirit-Male: Royce Mori, Kamehameha Judo Club. Female: Kinsey
Louie, Okubo Judo Club, Calif.

Sportsmanship-Male: Joshua Prado, Kiit Su Sai, Fla. Female: Danica Kamakana,
Kamehameha Judo Club.

Best Technique-Male: Michael Fujiuchi, Hodokan Judo Club, HI. Female:
Carleigh Hobson, Antelope Valley, Calif.

Day #1’s results

Male

Juvenile A, 36 kg

1, Colton Haire, Yellowhill Judo, Bryson City, N.C. 2, Carlos Pfeiffer, Kiit
Su Sai, Lauderdale, Fla. 3, Dane Tsukayama, Pearl City Hongwanji, Pearl
City.

Juvenile A, 40 kg

1, Santiago Martinez, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla. 2, Justin Osumi, Salt
Lake Judo Club, Honolulu. 3, Fedor Garin, Cahill Judo, San Carlos, Calif.

Juvenile A, 44 kg

1, Derron Maki, Salt Lake Judo Club, Honolulu. 2, Reid Oshiro, Salt Lake
Judo Club, Honolulu. 3, Damon Hom, Jr., Hawai’i Tenri, Honolulu.

Juvenile A, 48 kg

1, Arnold Toriumi, Hawai’i Tenri, Honolulu. 2, Dariel Porras, Kiit Su Sai,
Hialeah, Fla. 3, Anthony Aguilar, III, Guerreros, Ontario, Calif.

Juvenile A, 53 kg

1, Daniel Chow, Hawai’i Tenri, Honolulu. 2, Matthew Shimamoto, San Gabriel
Judo Dojo, Whittier, Calif. 3, James Morton, Hodokan Judo Club, Honolulu.

Juvenile A, 58 kg

1, Ryan Pena, Hodokan Judo Club, Honolulu. 2, Jared Villegas, Waipahu
Hongwanji, Kapolei. 3, Antonio Rodriguez, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla.

Juvenile A, 64 kg

1, Cody Petersen, Judo Inc., Milwaukee, Wis. 2, Ross Nakamura, Valley Judo
Institute, Mission Hills, Calif. 3, Leonardo Gonzalez, Guerreros, South
Gate, Calif.

Juvenile A, +64 kg

1, David Saedi, Sawtelle Judo Dojo, Beverly Hills, Calif. 2, Chad Taniguchi,
Sogoro Judo Club, Honolulu. 3, Anthony Lum, Kaimuki YMCA Judo Club,
Honolulu.

Juvenile C, 55 kg

1, Aaron Kunihiro, San Gabriel Judo Dojo, Covina, Calif. 2, Keani Nishigaya,
Shobukan Judo Club, Honolulu. 3, Jerrik Feliciano, Shobukan Judo Club,
Mililani.

Juvenile C, 60 kg

1, Gary Moore, High Desert Judo, Apple Valley, Calif. 2, Grant Nakashima,
Budokan, Kent, Wash. 3, Matthew Dias, San Jose State University, Fremont,
Calif.

Juvenile C, 66 kg

1, Joshua O’Neil, Cohens Judo, Racine, Wis. 2, Eric Sanchez, Guerreros, West
Covina, Calif. 3, Francisco Alejandro, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla.

Juvenile C, 73 kg

1, Garry St. Leger, Starrett Judo, Brooklyn, N.Y. 2, Michael Eldred, Western
Idaho Judo Institute, Fruitland, Idaho. 3, Jeffrey Fernandez, Baragva Judo
Kai, Miami.

Juvenile C, 81 kg

1, Harry St. Leger, Starrett Judo, Brooklyn, N.Y. 2, Joshua White, Ultimate
Challenge, Decatur, Ga. 3, Chris Takesue, Salt Lake Judo Club, Honolulu.

Juvenile C, 90 kg

1, Scott Uemura, Salinas Judo Club, Salinas, Calif. 2, Brad Padua, Pearl
City Hongwanji, Wahiawa. 3, Jacob Larsen, Redwood Coast, Santa Rosa, Calif.

Juvenile C, 100 kg

1, Johnathan Lambert, Yellowhill Judo, Cherokee, N.C. 2, Juan Guerrero, San
Shi Judo, Oceanside, Calif. 3, Tracy Makimoto, Okubo Judo Club, Sacramento,
Calif.

Juvenile C, +100 kg

1, Aaron Shiosaki, Gardena Judo Club, Lomita, Calif. 2, Gabriel Moore, High
Desert Judo, Apple Valley, Calif. 3, Kai Ishisaka, Los Angeles Tenri,
Monterey Park, Calif.

Female

Juvenile A, 36 kg

1, Alexa Liddie, OTC Junior Judo, Colorado Springs, Colo. 2, Erin Uehara,
Makiki Seidokan Judo Club, Waimanalo. 3, Iesha Simpson, Waka Mu Sha,
Atlanta.

Juvenile A, 40 kg

1, Taylor Ibera, Hawai’i Tenri, Honolulu. 2, Veronica Prado, Kiit Su Sai,
Lauderdale, Fla. 3, Tara Nishiyama, Venice Judo Club, Los Angeles.

Juvenile A, 44 kg

1, Risha Mishima, Shobukan Judo Club, Honolulu. 2, Brenna Clark, Okubo Judo
Club, Hercules, Calif. 3, Keiko Akamine, Pearl City Hongwanji, Waipahu.

Juvenile A, 48 kg

1, Francesca Durand, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla. 2, Tani Ader, Hawai’i
Tenri, ‘Ewa Beach. 3, Kayleen Kobashigawa, Boys & Girls Club of Honolulu,
Pearl City.

Juvenile A, 53 kg

1, Kayla Harrison, Renshuden Judo, Middletown, Ohio. 2, Paula Duarte, Mojica
Judo Club, Baldwin, Calif. 3, Jullian Roman, Waka Mu Sha, Stone Mountain,
Ga.

Juvenile A, 58 kg

1, Sofia Aliendo, Kiit Su Sai, Lauderdale, Fla. 2, Anne Yoshimura, Venice
Judo Club, Camarillo, Calif. 3, Lisa-Ann Fasula, Heisei Judo, Oceanside,
Calif.

Juvenile A, 64 kg

1, Tessa Richards, San Mateo PAL, San Mateo, Calif. 2, Ashley Cline, South
Bay Judo, Torrance, Calif.

Juvenile A, +64 kg

1, Jasmeen Sapp, Waka Mu Sha, Atlanta. 2, Brittney Camacho, Fowler Judo
Club, Hanford, Calif. 3, Cassandra Donnelly, San Shi Judo,

Oceanside, Calif.

Juvenile C, 44 kg

1, Tabitha Lum, Hodokan Judo Club, Kapolei. 2, Ning Feng, Shobukan Judo
Club, Honolulu. 3, Whitney Elizaga, Hawai’i Tenri, Honolulu.

Juvenile C, 48 kg

1, Christina Pro, South Hills Judo, Jefferson Hills, Pa. 2,
Ann Shiraishi,
Okubo Judo Club, Elk Grove, Calif.
3, Corey Jo Tashima, Shobukan
Judo Club,
Mililani.

Juvenile C, 52 kg

1, Anna Palmer, Sacramento Judo Club, Sacramento, Calif. 2, Kayla Harrison,
Renshuden Judo, Middletown, Ohio. 3, Traci Yamashita, Hilo Hongwanji, Hilo.

Juvenile C, 57 kg

1, Katie Foxx, Coachella Valley, Brawley, Calif. 2, Monique Morin, Salt Lake
Judo Club, ‘Aiea. 3, Tara Clark, Okubo Judo Club, Hercules, Calif.

Juvenile C, 63 kg

1, Georgette Egli, Hawai’i Tokai, Honolulu. 2, Brittany Caviness, Yorkville,
Leland, Ill. 3, Christina Pacheco, Budokan, Hialeah, Fla.

Juvenile C, 70 kg

1, Chantalle Castellanos, Santa Ynez Judo Club, Los Olivos, Calif. 2,
Stephanie Hodges, Teasure Valley, Boise, Idaho. 3, Denna Macanas, Mililani
Seidokan Judo Club, Wahiawa.

Juvenile C, 78 kg

1, Jane Lock, San Diego Judo, Santee Calif. 2, Oronica Juarez, Fresno Judo
Club, Fresno, Calif. 3, Rhesa Campos, Leeward Judo Club, Honolulu.

Juvenile C, +78 kg

1, Garlyne Celestin, Starrett Judo, New York, N.Y. 2, Chelsea-Ana Siaki,
Okubo Judo Club, Vacaville, Calif. 3, Aviva Raskin, Cahill, Pacifica, Calif.

Day #2 Individual Awards

Outstanding Competitor-Male: Gary Moore, High Desert, Calif. Female: Risha
Mishima, Shobukan, Honolulu.

Fighting Spirit-Male: Garry St. Leger, Starrett Judo, N.Y. Female: Monique
Morin, Salt Lake.

Sportsmanship-Male: Michael Eldred, WIJI, Idaho. Female: Georgette Egli,
Toka, Honolulu.

Best Technique-Male: Joshua O’Neil, Cohens Judo, Wis. Female: Amy Tsubota,
Hodokan, Honolulu.

Leave us your comment