You are Here:EBJI >> News >> Results of 2005 Senior Nationals

Results of 2005 Senior Nationals



Untitled Document


04-23-2005
For immediate release: SPORTS
CONTACT: John Miller, jonmira@aol.com; 303-547-2004

The following are the results for the 2005 USA Judo National Championships
held at the Pavilion Convention Center, Virginia Beach, Virginia. Nearly 300
athletes from all over the USA competed in the first day of the event.

The event is also the World Team Trials for Judo to select the representative
to the World Championships in Cairo, Egypt next September. The procedure was
that if the #1 seeded athlete won the nationals, then that athlete would be
named to the World Team. If another athlete won, then that athlete and the
#1 seeded athlete would participate in a best of three "fight-off"
to determine the World Team members. In three cases a fight-off was necessary.

In the Men's 73kg, Chuck Jefferson, San Jose, Calif. won the National
Championship over Ryan Reser of Colo. Springs. Reser then won the best of
three fight off to make the world team.

In Men's 90kg, Dariusz Mikolajczak, Brooklyn, New York, won the Championship
and then won a two of three fight-off against Shintaro Higashi of Scarsdale,
New York, to make the World Team.

In women's +78 kg, Heidi Moore, Denver, Colo., won the National Championship,
but lost a fight-off to Garlyn Celestin, Brooklyn, NY. Celestin, was named
to the World Team.

At the conclusion of the competition, the following awards were presented:

Oustanding Athlete:
Women: Katie Mocco, Scotia, New York, Jason Morris Judo Club
Men: Chuck Jefferson, San Jose, Calif., San Jose State Univ.

Best Technique:
Women: Valerie Gotay, Temecula, Calif., Judo America (San Diego)
Men: Taraje Williams-Murray, Bronx, New York, Jamie Towers/Spartak Judo Club

Most Inspirational:
Women: Nina Cutro-Kelly, Albany, NY, Judo America (Albany)
Men: Kenny Hashimoto, Thornton, Colo., Northglenn Judo Club

Senior Shiai Category Divisions:

Contestant's Name, Hometown, State Code, Club Name

DIVISION: Women 44 kg
1. Veronica PRADO, North Lauderdale, FL, Ki-itsu-sai
2. Daimisy PORRAS, North Lauderdale, FL, Ki-itsu-sai
3. Brenna CLARK, Hercules, CA, Okubo Judo Club

DIVISION: Women 48 kg
1. Sayaka MATSUMOTO, El Cerrito, CA, NY Athletic Club/East Bay Judo Inst.
2. Ann SHIRAISHI, Elk Grove, CA, East Bay Judo/Okubo
3. Cassandra BEZOSKI, Amherst, OH, Chu To Bu
3. Jeanette RODRIGUEZ, North Lauderdale, FL, Ki-itsu-sai
5. Diana CAPOCASA, Plano, TX, Tohkon Judo Academy
5. Michele STERNICK, Mansfield, PA, Mansfield Univ. Judo

DIVISION: Women 52 kg
1. Carrie CHANDLER, Scotia, NY, NY Athletic Club/Jason Morris Judo Club
2. Natalie LAFON, National City, CA, Judo America
3. Rachel ARNDT, Chicago, IL, Tohkon
3. Francesca DURAND, North Lauderdale, FL, Ki-itsu-sai
5. Gabrielle BAEZ, Fort Lauderdale, FL, Ki-itsu-sai
5. Jessica STERNICK, Mansfield, PA, Mansfield Univ J. C.

DIVISION: Women 57 kg
1. Valerie GOTAY, Temecula, CA, Judo America
2. Liz BURNS, Scotia, NY, NY Athletic Club/Jason Morris Judo Club
3. Marti MALLOY, San Jose, CA, San Jose State Unive
3. Kati BARTKOWSKI, San Jose, CA, San Jose State
5. Hannah MARTIN, Burnt Hills, NY, Judo America
5. Christine ELLIS, Westfield, NJ, Cranford

DIVISION: Women 63 kg
1. Ronda ROUSEY, Altamont, NY, NY Athletic Club/Venice Judo Club
2. Ashlie MARTINI, Chicago, IL, Tohkon Judo Academy
3. Anastasia KRIVOSTA, Smithtown, NY, Smithtown YMCA Judo
3. Kayla HARRISON, Middletown, OH, Renshuden Judo
5. Jennifer TUTASS, El Cerrito, CA, Cunningham Judo Club
5. Heidi BARTKOWSKI, San Jose, CA, San Jose State

DIVISION: Women 70 kg
1. Katie MOCCO, Scotia, NY, NY Athletic Club/Jason Morris Judo Club
2. Jaclyn FEUERSCHWENGER, Linden, NJ, Judo Karate Center
3. Kathleen SELL, Oshkosh, WI, Welcome Mat Fond Du
3. Bethany OGZEWALLA, Arvada, CO, Hyland Hills
5. Kris GARBER, Alexandria, VA, Sport Judo

DIVISION: Women 78 kg
1. Molly O'ROURKE, El Cerrito, CA, East Bay Judo Inst
2. Nina CUTRO-KELLY, Albany, NY, Judo America
3. Marina SHAFIR, Latham, NY, Judo America
3. Alison WALTERS-STEVENS, Pittsburg, PA, Kim's Martial Arts
5. Rhonda MORRELL-PRUITT, Dayton, OH, Shodokan/Epizoundes

DIVISION: Women +78 kg
1. Heidi MOORE, Englewood, CO, Univ. Denver Judo
2. Garlyne CELESTIN, Brooklyn, NY, Starrett Judo Club
3. Loretta EDWARDS, Columbus, OH, Doyle's Renshuden
3. Eva SMITH, Fall River, MA, Taki-Gawa
5. Charmaine ALSAGER, Black Earth, WI, Badger/Jiu-Jitsu
5. Brittni BRADFORD, Bradford, FL, St. Pete Judo Club

DIVISION: Women Intern'l Exhibition
1. Ashlie MARTINI, Chicago, IL, Tohkon
2. Nina CUTRO-KELLY, Albany, NY, Judo America
3. Alesia MCFARLANE, , NJ,
3. Rhonda MORRELL-PRUITT, Dayton, OH, Shodokan/Epizoundes
5. Marie DeLOBBE-SCOTT, Brockport, NY, Renshinkan Judo Club

DIVISION: Men 55 kg
1. Aaron KUNIHIRO, Covina, CA, San Gabriel Judo
2. Frank SANCHEZ, West Covina, CA, Guerreros
3. Mickey MATSUMOTO, Torrance, CA, Gardena Judo Club
3. John GONZALEZ, South Gate, CA, Guerreros
5. Stephen PEREZ, Bronx, NY, Jamie Towers Judo
5. William DUNKLEY, Plano, TX, Dallas Judo

DIVISION: Men 60 kg
1. Taraje WILLIAMS-MURRAY, Bronx, NY, Jamie Towers/Spartak
2. Gerard CADET, Brooklyn, NY, Starrett Judo
3. Rhan DILLARD, Staten Island, NY,
3. Michael FERRER, Miami, FL, A. Kolychkine Judo
5. Nick KOSSOR, Scotia, NY, Jason Morris Judo
5. Matthew DIAS, Fremont, CA, San Jose State Unive

DIVISION: Men 66 kg
1. Justin FLORES, Mento Park, CA, San Shi Judo Part
2. Nate TORRA, Scotia, NY, NY Athletic Club/Jason Morris Judo Club
3. Taylor TAKATA, Olympic Plaza, CO, OTC
3. Ken HASHIMOTO, Thornton, CO, Northglenn Judo
5. Francisco ALEJANDRO, North Lauderdale, FL, Ki-itsu-sai
5. Josh O'NEIL, Colorado Springs, CO, OTC

DIVISION: Men 73 kg
1. Chuck JEFFERSON, San Jose, CA, San Jose State
2. Ryan RESER, Security, CO, OTC
3. Richard COHEN, Buffalo Grove, IL, NY Athletic Club/Cohen's Judo Club
3. Radu BRESTYAN, Medway, MA, Pedro's
5. Jose BENCOSME, San Jose, CA, San Jose State
5. Michael ELDRED, Fruitland, ID, Western Idaho Judo

DIVISION: Men 81 kg
1. Aaron COHEN, Buffalo Grove, IL, NY Athletic Club/Cohen's Judo Club
2. Rick HAWN, Eugene, OR, Eugene Judo
3. Harry ST LEGER, Brooklyn, NY, Starrett Judo Club
3. Travis STEVENS, San Jose, CA, San Jose State Judo
5. Yuko SIN, Genville, NY, Jason Morris Judo
5. Fernando SAZ, Chicago, IL, Tohkon

DIVISION: Men 90 kg
1. Dariusz MIKOLAJCZAK, Brooklyn, NY, Starrett
2. Scott RICE, Chicago, IL, Tohkon
3. Erik DUUS, Saratoga, CA, Stanford Judo Club
3. Garry ST LEGER, Brooklyn, NY, Starrett Judo Club
5. David CHAPMAN, Scotia, NY, Jason Morris Judo
5. Victor JEAN-BAPTISTE JR, Brooklyn, NY, Starrett

DIVISION: Men 100 kg
1. Rhadi FERGUSON, Buca Raton, FL, Intocombat/OTC
2. George HARTMAN, Glendale, AZ, VanHelder Judo
3. Djamaldin ALIEV, Centennial, CO, European Judo Club
3. DAISUKE HIRATA, Williamsburg, KY, Cumberland College
5. John BRANSON, Anderson, IN, Anderson YMCA
5. Johnathan LAMBERT, Cherokee, NC, Yellow Hill Judo Clu

DIVISION: Men +100 kg
1. Kirk HOFFMANN, Colorado Springs, CO, OTC Judo Club
2. J. Daniel McCORMICK, Arlington, TX, Bedford Kodokan
3. Jonathan LEONHARDT, San Jose, CA, San Jose State
3. Anthony TURNER, Miami, FL, Intercombat Judo
5. Paul MALTAGLIATI, Fairfax, VA, Sport Judo
5. Rene CAPO, Rockledge, FL, Jason Morris Judo

DIVISION: Men Intern'l Exhibition
1. Maje OMAGBALUWATE, Chicago, IL, Tohkon
2. Nobuhiro IMANAKA, Pocatello, ID, ISU Judo Club
3. Bondi DAVAADORI, Denver, CO, University of Denver
3. Phil FAIRBAUGH, Pittsburgh, PA,
5. Widerson TONDREAU, Everett, MA, Pedro's
5. Chris SNYDER, Kalamazoo, MI,

Medal Count, by State

Point System:
Place won | Point Value
1 1
2 1
3 1

State name |Total|# 1 |# 2 |# 3 |
1. California 17 6 3 8
1. New York 17 5 6 6
2. Colorado 8 2 1 5
3. Florida 7 2 1 4
3. Illinois 7 3 2 2
4. Ohio 4 0 0 4
5. Pennsylvania 2 0 0 2
5. Massachusetts 2 0 0 2
5. New Jersey 2 0 1 1
6. Wisconsin 1 0 0 1
6. Oregon 1 0 1 0
6. Arizona 1 0 1 0
6. Idaho 1 0 1 0
6. Kentucky 1 0 0 1
6. Texas 1 0 1 0

-end-


Leave us your comment